Piotr Matuszewski Mistrzem Europy Juniorów!

Piotr Matuszewski zapisał kolejną kartę w historii kaliskiego i polskiego tenisa! 18-letni kaliszanin wraz z Kacprem Żukiem zostali deblowymi mistrzami Europy juniorów. Wcześniej sztuki takiej nie dokonał żaden polski tenisista.

Tenisowe Mistrzostwa Europy Juniorów od 1994 rozgrywane są w alpejskim kurorcie Klosters. Impreza ma miejsce na przepięknie położonych kortach ziemnych, z których rozprzestrzenia się widok na największe pasmo gór w Europie.

W tym bajkowym klimacie kolejny duży sukces odnotował Piotr Matuszewski. Kaliszanin rywalizację rozpoczął od turnieju singlowego, w którym był rozstawiony z numerem dwanaście i w pierwszej rundzie miał „wolny los”. Następnie Piotr wygrał zaciętą batalię z Białorusinem Maksimem Tybarem, zakończoną wynikiem 7:6(11), 6:4. Niestety, w trzeciej rundzie kaliszanin uległ reprezentantowi gospodarzy Mirko Martinezowi 1:6, 3:6. – Nie dość, że zaprezentowałem się w tym meczu słabo, to jeszcze grałem z kontuzją – zdradza Piotr Matuszewskim, któremu w trakcie spotkania dokuczał naciągnięty mięsień pod łopatką.

Na szczęście na rywalizację deblową kaliszanin zdołał się zregenerować. Piotr Matuszewski i Kacper Żuk zostali rozstawieni w turnieju z numerem dwa. Tym samym w pierwszej rundzie mieli „wolny los”, a ponadto drugą rundę rywale oddali walkowerem.

Najtrudniejszym wyzwaniem dla Polaków okazała się trzecia runda, w której pokonali Białorusinów Liaonekę oraz Tybara 6:4, 6:7(5), 10-6. W dalszej fazie imprezy nasi najlepsi juniorzy seta już nie stracili – w ćwierćfinale ograli Holendrów Nijboera oraz Stevensa 6:4, 6:2, a w półfinale Belgów Bergsa i Cuypersa 7:6(5), 6:1.

Najmniej gemów Piotr Matuszewski oraz Kacper Żuk stracili w meczu o tytuł. Zaprezentowali w nim znakomitą skuteczność szczególnie przy własnym podaniu, ogrywając Rosjan Artema Dubriwnija i Pawła Kotowa 6:3, 6:2.

W debla grę zaczęliśmy dopiero od trzeciej rundy. Nie za bardzo byliśmy rozegrani, dlatego między innymi pierwszy mecz okazał się najtrudniejszy – opowiada Piotr Matuszewski. – Z meczu na mecz graliśmy coraz lepiej. Do końca turnieju pewnie wygrywaliśmy swoje serwisy i czekaliśmy na słabsze gemy serwisowe przeciwników.

Piotr Matuszewski i Kacper Żuk są pierwszymi Polakami w historii, którzy sięgnęli po tytuł w tenisowych Mistrzostw Europy Juniorów. W przeszłości biało-czerwoni czterokrotnie grali w finałach tej imprezy (po dwa razy w singlu i deblu), za każdym razem ponosząc w nich porażki.

Po indywidualnych Mistrzostwach Europy, teraz przez Piotrem Matuszewski start w rozgrywkach drużynowych. Kaliszanin będzie liderem reprezentacji Polski w turnieju eliminacyjnym w Budapeszcie (27-29 lipca). Dwie najlepsze ekipy z tej imprezy zagrają następnie w turnieju finałowym w Wenecji (1-3 sierpnia). W zmaganiach drużynowych zabraknie Kacpra Żuka.

fot. tenniseurope.org