Znakomity występ Piotra Matuszewskiego w Egipcie

Piotr Matuszewski ma za sobą niezwykle udany turniej ITF w egipskim Szarm el-Szejk (pula nagród 10 tys. dolarów). Kaliszanin doszedł do półfinał singla, a także sięgnął po tytuł w deblu!

Piotr Matuszewski do Egiptu poleciał w ramach programu Davis Cup Future, którego tenisiści stanowią bezpośrednie zaplecze seniorskiej kadry narodowej. W turnieju rozgrywanym w egipskim kurorcie musiał przedzierać się przez eliminacje, a następnie ograł trzech wyżej notowanych i bardziej doświadczonych rywali (rozstawionego z numerem sześć Dmitro Badanowa, jak również rodaków – Michała Walkówa oraz Michała Dembka).

W półfinale kaliszanin trafił na rozstawionego z numerem dwa Lloyda Harrisa. Spotkanie rozpoczęło się obiecująco dla Piotra, gdyż wygrał pierwszego seta 6:2. W dwóch kolejnych partiach górą był jednak tenisista z RPA (6:4 i 6:2).

Dzięki tym wynikom Piotr Matuszewski zdobył pierwsze w karierze punkty do singlowego rankingu ATP. Za półfinał w Szarm-el Szejk otrzymał dokładnie sześć punktów, co jest niezwykle ważne w kontekście kolejnych startów. Dzięki obecności w rankingu ATP kaliszaninowi łatwiej będzie o miejsce drabinkach turniejowych, także w imprezach wyższej rangi (np. w eliminacjach challengerów).

Piotr Matuszewski i Kacper Żuk ponownie zabłysnęli też w rywalizacji deblowej, wygrywając cały turniej w Egipcie, a w drodze do tego tytułu ogrywając dwie najwyżej rozstawione pary! Dla Piotra i Kacpra to już drugi wspólny tytuł w zawodowym turnieju (w czerwcu triumfowali w Sopocie). Dzięki temu kaliszanin zadebiutuje nie tylko w rankingu singlowym, ale również w czołowym tysiącu rankingu deblowego (aktualnie jest na 1045. miejscu).

Dzięki świetnym występom w minionym tygodniu, związany z Sekcją Tenisa KKS Kalisz, Piotr Matuszewski otrzymał „specjalną przepustkę” do udział w turnieju głównym ITF w Szarm el-Szejk w bieżącym tygodniu. Kaliszanin nie musi więc przechodzić po raz kolejny eliminacji, a we wtorek lub środę zagra od razu mecz pierwszej rundy. Każde wygrane spotkanie oznacza kolejne (bezcenne) punkty do rankingu ATP.

***

Turniej ITF w Szarm el-Szejk (pula nagród 10 tys. dolarów)

Pierwsza runda singla:
Piotr Matuszewski – Dmitro Badanow (Ukraina, 6) 7:6(7), 6:4

Druga runda singla:
Piotr Matuszewski – Szymon Walków (Polska) 6:4, 6:4

Ćwierćfinał singla:
Piotr Matuszewski – Michał Dembek (Polska) 5:7, 6:1, 6:3

Półfinał singla:
Lloyd Harris (RPA, 2) – Piotr Matuszewski 2:6, 6:4, 6:2

***

Pierwsza runda debla:
P. Matuszewski, K. Żuk – P. Hajek, L. Vejvara (Czechy, 4) 6:2, 4:6, 10-7

Ćwierćfinał debla:
P. Matuszewski, K. Żuk – K. Pociej, I. Taweel (Polska, Egipt) 6:1, 6:4

Półfinał debla:
P. Matuszewski, K. Żuk – L. Harris, K. Maamoun (RPA, Egipt) 3:6, 6:1, 10-8

Finał debla:
P. Matuszewski, K. Żuk – A. Massara, A. Vavassori (Włochy, 2) 6:3, 6:2