Piłkarze z Kalisza najlepsi w Turnieju im. Stanisława Posiłka

Reprezentacja Kalisza, w dużej mierze złożona z piłkarzy KKS-u Kalisz, wygrała XVIII Powiatowy Turniej Młodzieżowej Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka. Tegoroczny finał rozgrywek był integralną częścią obchodów Dni Stawiszyna, a honorowym patronatem objął go Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

XVIII edycja młodzieżowych zmagań piłkarskich rozpoczęła się od fazy eliminacyjnej, która została rozegrana 16 czerwca. Rozgrywki odbyły się na boiskach w Zbiersku, Stawiszynie i Opatówku. Najlepiej na tym etapie zmagań zaprezentowały się ekipy reprezentujące Kalisz oraz gminy Szczytniki, Opatówek i Blizanów. I to właśnie te drużyny wywalczyły awans do wielkiego finału, który odbył się w 24 czerwca na kameralnym stadionie w Stawiszynie.

W pierwszej półfinałowej potyczce, reprezentanci Kalisza, czyli zespół oparty na połączonych siłach dwóch miejscowych klubów – KKS-u i Calisii – sprawdzili formę zawodników z Gminy Blizanów. Mimo dość wąskiego składu osobowego, gracze z Blizanowa postawili trudne warunki gry, co sprawiło, że regulaminowy czas gry nie przyniósł zdobyczy bramkowych i konieczne były rzuty karne. Ostatecznie, to zawodnicy z Kalisza nieco lepiej poradzili sobie z tą wymagającą próbą nerwów i wywalczyli awans do wielkiego finału. Duża w tym zasługa Filipa Szwedziaka, który efektownie wybronił kluczowy strzał.

W drugiej potyczce, pomiędzy ekipami z Opatówka i Szczytnik, również dość długo „pachniało” remisem. Przez większą część meczu żadna z ekip nie mogła znaleźć recepty na dobrze spisującą się defensywę rywali. Szalę zwycięstwa przeważył, od początku wyróżniający się aktywnością i dobrym przygotowaniem technicznym, Mateusz Szcześniak, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. To zadecydowało o zwycięstwie drużyny ze Szczytnik, prowadzonej przez Kazimierza Augustyniaka i Igora Sowińskiego.

Zanim jednak doszło do najważniejszego, finałowego starcia, na murawie stadionu w Stawiszynie rozegrano mecz o 3. miejsce, w którym zawodnicy z Gminy Opatówek spotkali się z Blizanowem. Lepiej trudy tego meczu znieśli gracze z Opatówka, którzy za sprawą Szymona Cieślaka i Michała Budki zyskali dwa gole, nie tracąc przy tym żadnego.

W wielkim finale zameldowali się reprezentanci Kalisza i Szczytnik. Warto wspomnieć, że obie ekipy trafiły na siebie już w fazie eliminacyjnej. Wówczas lepsi okazali się gracze z najstarszego miasta w Polsce. Swoją dominację zespół prowadzony przez Adriana Wawrzyniaka potwierdził też w decydującym starciu. Od początku przeważał nad rywalem, ale dość długo nie przekładało się to na dorobek bramkowy. W końcu jednak gracze z Kalisza zdołali wyjść na prowadzenie, gdy po strzale głową Kacpra Janika, futbolówka wylądowała w siatce. Wysoką dyspozycję w ofensywie od początku starcia wykazywał też Eliasz Kasołka, który jeszcze dwukrotnie pokonał bramkarza ze Szczytnik. To sprawiło, że reprezentacja Kalisza ostatecznie zwyciężyła w finale 3:0, zasługując tym samym na miano zwycięzcy XVIII Powiatowego Turnieju Młodzieżowej Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka.

Najlepszym bramkarzem finału wybrany został Filip Szwedziak z Kalisza, a najlepszym zawodnikiem turnieju Szymon Nowak z Opatówka. Obaj otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe, podobnie jak Mateusz Szcześniak z Gminy Szczytniki – zwycięzca towarzyszącego finałowym zmaganiom konkursu technicznego. Nagrody wręczali burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Stawiszyna Barbara Włodarczyk, radna Rady Powiatu Kaliskiego Dorota Karpieko oraz Andrzej Dolny. Rozgrywki zostały zorganizowane przez Powiat Kaliski oraz Gminę i Miasto Stawiszyn. Koszty związane z transportem kaliskiej drużyny pokryło Miasto Kalisz.

Skład zespołu z Kalisza: Mateusz Kościelak, Jakub Konopa, Igor Koniusz, Filip Szwedziak, Kamil Zakrzewski, Eliasz Kasołka, Szymon Sałata, Tobiasz Wróblewski, Jakub Pawelec, Kamil Przysiecki (KKS Kalisz), Kacper Janik, Michał Piaskowski, Filip Olszewski, Kacper Czaja, Maurycy Przybył, Łukasz Bończyk, Michał Maćkowiak (KP Calisia 14 Kalisz)
Trener: Adrian Wawrzyniak.